Ile pieniędzy potrzebuje singiel na godne życie?

Młode osoby przed wyprowadzką z rodzinnego domu często zastanawiają się ile będą miesięcznie potrzebować pieniędzy. Samodzielne mieszkanie to zupełnie inna sytuacja niż tworzenie wspólnego gospodarstwa z rodzicami (sprawdź kredyty dla singli na kredytydlasingli.pl). Nie jest łatwo wskazać jednoznaczną kwotę, której będzie potrzebował singiel gdyż wiele zależy od indywidualnej sytuacji.

Przykładowo można mieszkać we własnym mieszkaniu i można je wynajmować, jedna osoba posiada samochód inna nie. Koszty żywności i rozrywek także będą się różnić w zależności od wielkości miejsca zamieszkania. Aby więc każdy mógł sobie policzyć ile powinien zarabiać na godne życie w pojedynkę podamy tutaj najważniejsze kategorie wydatków. Warto stworzyć sobie osobisty arkusz w komputerze, w którym wyszczególnimy dochody, wydatki stałe i zmienne. Można go stworzyć w taki sposób, że w miarę dokonywania kolejnych wydatków będzie widać ile nam zostało jeszcze pieniędzy do wydania w danym miesiącu.

Zapisywanie wydatków zaczynamy, więc od kosztów mieszkaniowych. Wpisujemy tu rachunek ze spółdzielni, wspólnoty albo czynsz dla wynajmującego i wyszczególniamy pozostałe koszty związane z mieszkaniem, więc przykładowo: rachunek za prąd, gaz, ubezpieczenie mieszkania. Dalej wymieniamy inne wydatki stałe a wiec opłaty za telefon, Internet, kablówkę, opłaty za prowadzenie kont bankowych. Jeśli mamy do spłacenia kredyty czy pożyczki osobno również uwzględniamy wysokość raty. Kolejny wydatek zaliczany już to zmiennych to żywność. Niektórzy spisują żywność razem z chemią gdyż często wspólnie kupują te produkty w marketach. Kolejne kategorie to: kosmetyki, ubrania, wyposażenie mieszkania, rozrywki. Jeśli mamy samochód to tworzymy kategorię utrzymanie samochodu. Warto utworzyć też kategorię o nazwie „pozostałe” gdzie będą inne, często sporadyczne wydatki takie jak prezenty, wydatki pocztowe czy leki. Osoby dobrze sytuowane zwykle tworzą jeszcze kategorię wakacje i oszczędności.

Podsumowując możemy stwierdzić, że singiel zależnie od osobistej sytuacji i miejsca zamieszkania na godne życie potrzebuje zwykle, co najmniej 2000 zł.