Kiedy wreszcie dojdzie ten przelew? Elixir w pigułce

Osoby często korzystające z bankowości elektronicznej, ale nie posiadające odpowiedniego wykształcenia z zakresu finansów i bankowości nierzadko zastanawiają się, kiedy wreszcie znajdą na własnym koncie długo wyczekiwane środki. Należy uzbroić się w cierpliwość. Kwota nie znajdzie się na naszym rachunku w tym samym momencie, kiedy nadawca zleci przelew. Zazwyczaj trzeba czekać na środki kilka godzin, a nawet dni.

Aby zrozumieć cały mechanizm wykonywania przelewów, należy najpierw przyswoić sobie podstawową wiedzę o systemie ELIXIR. Jest to system rozliczeń międzybankowych. To właśnie on pełni funkcję „pośrednika” w wymianie informacji dotyczących zleceń płatniczych oraz wierzytelności banków.

Czas, w jakim dotrze do nas przelew, zależy od dwóch czynników: od momentu wysłania oraz od banku, którego jesteśmy klientem. Jest to ważne dlatego, że banki same określają godziny sesji wychodzących i przychodzących, a więc godziny, w których przekazują przelewy do ELIXIR-u i w których je z niego przyjmują. Sam system ELIXIR również ma własny harmonogram sesji. Często bywa tak, że sesje bankowe nie pokrywają się z harmonogramem sesji w systemie rozliczeń międzybankowych, co skutkuje właśnie długim oczekiwaniem na interesujący nas przelew.

W rzeczywistości przelew międzybankowy przebywa dość długą drogę. Po tym, jak bank odbierze od klienta zlecenie przelewu, następuje przekazanie go do systemu ELIXIR (w jednej z ustalonych sesji wychodzących banku klienta). Następnie przelew „wchodzi” do systemu ELIXIR w sesji porannej, popołudniowej lub wieczornej (odpowiedniej wg harmonogramu). Później informacje związane z przelewem przekazywane są do NBP, gdzie ulegają przetworzeniu. Następnie dane dotyczące przelewu „wychodzą” z systemu ELIXIR (wg harmonogramu) i przekazywane są do banku, którego klientem jest odbiorca (w jednej z ustalonych sesji przychodzących banku odbiorcy). Dopiero wtedy przesłana kwota księgowana jest na koncie odbiorcy.

Należy pamiętać, że system ELIXIR funkcjonuje jedynie w dni robocze. Dlatego weekendy i wolne od pracy dni świąteczne opóźniają dotarcie przelewu.