Lokaty i oszczędzanie w XXI wieku

XXI wiek daje sporo możliwość zarobienia łatwych pieniędzy. Jednak wiele z nich odbywa się na granicy prawa i jest niewskazane. Zarabianie to nie tylko pojęcie powszechnie kojarzone z wykonywaniem jakiejś pracy. Zarabiać można nawet nie wychodząc z domu a korzystając z oszczędności ulokowanych na specjalnej lokacie. Nie bójmy się lokat. One nie pożerają naszych pieniędzy, ani nie znikają jak za ruchem czarodziejskiej różdżki.

Mechanizm działania lokaty opiera się na utworzeniu odrębnego konta – lokaty pieniężnej, gdzie co miesiąc Polaku wpłacasz sumiennie daną sumę pieniędzy. One wtedy zostają zamrożone na czas trwania lokaty celem osiągnięcia zysku pochodzącego z jej oprocentowania. To jak wysokie będzie oprocentowanie zależy od tego na jaki okres podpisałeś umowę dotyczącą lokaty. Im jednak dłuższy okres jej trwania tym większe odsetki w skali roku. Ta forma oszczędzania to bardzo korzystne rozwiązanie bo zysk nigdy nie spada poniżej stopnia inflacji.

Dziś wybór poszczególnych opcji lokat oraz ich jakości jest olbrzymi. Wybierać możemy w czasie trwania lokaty, jej walucie czy odnawialności. Niestety w przypadku lokat walutowych sprawa jest trudna do oszacowania. Wszystko zależy od sytuacji na rynku walut, a jak wiadomo tego nigdy nie da się oszacować nawet z 90% prawdopodobieństwem. Dlatego ten typ lokat przewidziany jest dla osób lubiących ryzyko lub tych, którzy znają rynek walut i nie boję się stracić. Dla pozostałych znacznie korzystniejsza opcją jest standardowa lokata w złotówkach. A i tu działając mądrze i rozważnie możemy całkiem sporo zaoszczędzić. Warto brać lokaty długoterminowe lecz to czy wybierzemy opcję jej odnawialności lub nieodnawialności zależy od nas samych. Odnawialne dają pewną swobodę, nie musimy pamiętać o jej przedłużeniu po okresie wygaśnięcia jej terminu, lecz w przypadku gdy z jakiś przyczyn nie chcemy jej przedłużać zostajemy „uziemieni” bez prawa do szybkich roszczeń. W takim przypadku lepiej wybrać nieodnawialną przy czym należy pamiętać o jej ramach czasowych.

Jak widać dziś banki oferują przeróżne lokaty, a one pozwalają oszczędzać i zabezpieczyć nasz przyszłość, o czym przekonuje doradca finansowy portalu posrednictwokredytowe.pl.